Deprem Tahmin Projesi

Türkiyenin Deprem Portalı...

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Makaleler
Makaleler

Depremle İlgili Teknik Bilgiler

e-Posta Yazdır PDF

GİRİS:
Dünyanın oluşumundan beri, sismik yönden aktif bulunan bölgelerde depremlerin ardışıklı olarak oluştuğu ve sonucundan da milyonlarca insanın ve barınakların yok olduğu bilinmektedir.Bilindiği gibi yurdumuz dünyanın en etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde bulunmaktadır. Geçmişte yurdumuzda birçok yıkıcı depremler olduğu gibi, gelecekte de sık sık oluşacak depremlerle büyük can ve mal kaybına uğrayacağımız bir gerçektir.Deprem Bölgeleri Haritası'na göre, yurdumuzun %92'sinin deprem bölgeleri içerisinde olduğu, nüfusumuzun %95'inin deprem tehlikesi altında yaşadığı ve ayrıca büyük sanayi merkezlerinin %98'i ve barajlarımızın %93'ünün deprem bölgesinde bulunduğu bilinmektedir.Son 58 yıl içerisinde depremlerden, 58.202 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 122.096 kişi yaralanmış ve yaklaşık olarak 411.465 bina yıkılmış veya ağır hasar görmüştür. Sonuç olarak denilebilir ki, depremlerden her yıl ortalama 1.003 vatandaşımız ölmekte ve 7.094 bina yıkılmaktadır.

Son Güncelleme: Salı, 28 Temmuz 2009 09:06 Devamı
 

Gezegeni Çevreleyen Kompleks Manyetik Alan

e-Posta Yazdır PDF

Resimde elektriksel olarak yuklu oksijen, hidrojen ve helyum atomlarinin (iyonlarinin) kutuplarda Dunya'nin atmosferinden uzaya sizdigi gosterilmektedir.

ESA' nin (Avrupa Uzay Ajansi'nin) uydusu Cluster oksijen cikisinin Dunya'nin manyetik alaninin yonundeki degisimler ile hizlandigini kesfetmistir.

Oksijen mutemadiyen Dunya atmosferinden uzaya sizmaktadir. ESA'nin (Avrupa Uzay Ajansi) uydusu Cluster bu sizmaya sebep olan fiziksel mekanizmayi kesfetmistir. Gorunen odur ki Dunya'nin kendi manyetik alani oksijenin uzaklasmasini hizlandirmaktadir.

Son Güncelleme: Salı, 28 Temmuz 2009 09:05 Devamı
 

Hayata Bir Deniz Yıldızıda Siz Kazandırın

e-Posta Yazdır PDF

Depremde Hayatta Kalınır Mı?

Bu sorunun yanıtı kesinlikle  EVET’dir. Anlatacaklarımızı hem kendiniz öğrenin hem de tüm tanıdıklarınıza zorla öğretin, neden mi ? Depremde hayatta kalmak bir ekip işidir çünkü. Düşünün bir kere her an ailenizle birlikte misiniz? Hayır !... Peki birlikteyken de aynı odada mısınız? Hayır!... Odadan odaya cümbür cuma hep birlikte mi gidip geliyorsunuz? Hayır!... O zaman evin diğer odalarına ne gerek var ki? Neden bir evde yaşıyoruz ki? Bazı insanlar bu ülkede ortaya çıkıp bilir bilmez çok şey yazıp söylediler, şimdi sıkı durun iddia ediyorum en çürük binadan dahi sağ olarak kurtulabilirsiniz hemde çiziksiz ve burnunuz bile kanamadan, ancak kuralları yerine getirir önceden almanız gereken tedbirleri zamanında ve doğru şekilde alırsanız!...

Soru 1- Çocuklarınızı ne kadar çok seviyorsunuz? Ölmelerini hele sizin ihmaliniz yüzünden ölmelerini asla istemezsiniz değil mi?

Soru 2- Peki çocuğunuz her an sizinle mi? Peki gittikleri yerde gerekli tedbirlerin alındığını araştırdınız mı? Okulunu ve diğer bulundukları ortamları denetliyor musunuz? Siz ne yapmanız gerektiğini bilmezseniz çocuğunuz için iyisini ve doğrusunu zaten isteme şansınız olamaz değil mi?
Soru 3- Evinizde anlatacağım tedbirleri aldığınızı varsayalım, peki ya iş yeriniz orda da gereken önlemleri aldınız mı? Evinize, eşinize çocuğunuza sağ salim kavuşmak için size düşen sorumluğunuzu yerine getirdiniz mi? 

Son Güncelleme: Salı, 28 Temmuz 2009 09:06 Devamı
 


Kimler Sitede

Şu anda 44 konuk çevrimiçi
Please login to be able to chat.

best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills