Deprem Tahmin Projesi

Türkiyenin Deprem Portalı...

  • Yazıtipi boyutunu arttır
  • Varsayılan yazıtipi boyutu
  • Yazıtipi boyutunu azaltır
Anasayfa Proje Hakkında

Proje Esasları

e-Posta Yazdır PDF
PROJE'NİN ÇALIŞMA ESASLARI

Proje fay hatlarında meydana gelen elektrostatik gerginliğin ölçümüne dayanmaktadır.
İzlediğim voltaj değerleri ve kendi değerlendirmelerimi siteye üye olarak günlük deprem tahmini yorumlarını okuyabilirsiniz. Proje sitesi tamamen deney amaçlı olmakla birlikte yapılan değerlendirmelerde yanılmalar olabilir! Bu bakımdan okunan değerlendirmelerden site sorumlu tutulamaz! Unutulmamalıdır ki sitede yazılabilinecek olan yüksek bir deprem beklentisi cihazda meydana gelen bir problem veya dış etkenler yüzünden kaynaklanabilir. Bu bakımdan böyle durumlarda lütfen panik yapmayalım. Proje genel olarak Marmara Bölgesini kapsamaktadır. Marmara dışı deprem beklentisi genellikle aşırı voltaj düşüşleri olarak gözlemlenebilir. Küçük şiddetli (2,5-3,5) depremlerin tespiti daha güç olduğundan yanılmalar meydana gelebilir. Özellikle Marmara Bölgesi için yüksek şiddetli bir deprem beklentisinin, cihazın ölçüm sınırlarını zorlayacağı tahmin edilmektedir. Bu bakımdan yüksek şiddetli bir depremin, en az bir kaç gün öncesinden anlaşılacağı tahmin edilmektedir. 
Not: Max. Voltaj 20 volttur ve cihazın ölçebileceği daha yüksek bir değer yoktur!
Yaptığım proje tamamiyle BİLİMSEL GERÇEKLER ve herkesin edinebileceği dergilerden,kitaplardan,internetten alınma bilgilerin harmanlanmasıyla olumuştur ve temeli elektroniğe dayanmaktadır. Projeyi başkasının kendine mal etmemesi için kullanılan devre şeması ve özelliklerden bahsedilmemektedir. Projenin ilerleyen safhalarında ölçüm istasyonu dağıtımına geçilecektir. Projenin bu seviyeye gelememesindeki en büyük neden maddi imkansızlıklardır.


***Yaptığım projenin temeli, deprem öncesi fay hatları üzerinde -ki daha çok merkez üssünü oluşturucak yer üzerinde- ELEKTROSTATİK gerginliklerin meydana gelmesidir. Bu gerginlikler deprem öncesi max. düzeye ulaşabilmektedir. Yaptığımız cihaz bu elektrostatiği voltaj cinsine dönüştürebilen elektronik devrelerdir. Projenin ilerleyen aşamalarında test edilebilecek, açı tespiti için geliştirdiğim başka devre ve düzeneklerde mevcuttur. Yerküre'de bulunan faylar,  kayaçların birbirlerini itme ve sürtünmeleri ile fay hatlarında bulunan kuarts kristallerine basınç ve sürtünme uygulamaları sonucu deprem öncesi (piezo) statik elektrik üretmelerine sebep olur. Yapılan deprem tahmin cihazı ile ölçülen statik elektriksel değerler uzaklığın karesiyle ters, şiddet ile doğru orantılı olarak yükselim gösterir. Deprem tahmin cihazı bu statik elektrik miktarını ölçerek gerginlik miktarını bulmak üzere yaratılmış bir projedir. Zamanla uzaklık ve okunan voltaj değerlerinin ilişkilendirilerek magnitüd olarak daha kesin bilgiler edinilecektir.

Destek veren herkese teşekkürler....
Emre Gökberk.
Son Güncelleme: Cuma, 20 Nisan 2012 14:22  

Kimler Sitede

Şu anda 45 konuk çevrimiçi
Please login to be able to chat.

best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills best penis enlargement pills